Jesteś tutaj: Strona główna > FAQ czyli pytania najczęściej zadawane przez kursantów i kierowców
Nie znajdujesz w naszej bazie wiedzy pytania, które Cię nurtuje? Prześlij to pytanie do nas na adres: sekretariat@automotoszkolenia.pl, a my przygotujemy dla Ciebie wyczerpującą odpowiedź!
1. Od 19 stycznia 2013 roku zmieniły się przepisy dotyczące tego, w jakim wieku można zdawać egzamin na prawo jazdy. Jaki wiek jest obecnie wymagany przy egzaminie państwowym na prawo jazdy?
Nowym rozwiązaniem obowiązującym w Polsce od 19 stycznia 2013 roku jest modyfikacja systemu obiegu dokumentów potrzebnych do uzyskania prawa jazdy.
Osoby planujące przystąpienie do egzaminu państwowego na prawo jazdy muszą jeszcze przed rozpoczęciem szkolenia w ośrodku szkolenia kierowców udać się do właściwego ze względu na swoje miejsce zamieszkania Starosty (lub do Urządu Miasta w przypadku miasta na prawach powiatu - tak jak ma to miejsce m.in. w Siemianowicach Śląskich). W Wydziale Komunikacji Starostwa lub Urzędu Miasta kandydat na kierowcę składa wniosek o wydanie prawa jazdy oraz inne wymagane dokumenty (ewentualną zgodę rodziców / opiekunów, orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem, a w przypadku prawa jazdy kat. C, C+E, D, D+E również orzeczenie psychologa o braku przeciwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem). Przypominamy, że nasi kursanci zamieszkujący w Siemianowicach Śląskich udają sie po numer PKK do Urzędu Miasta (budynek zaraz obok Szkoły Kierowców i Motocyklistów AUTO-MOTO - nasze biuro mieści się na ul. Jana Pawła II nr 12, a Urząd Miasta dwie kamienice dalej - pod numerem 10, natomiast Referat Komunikacji pod adresem Jana Pawła II nr 1).
Dokładny adres to:
Po pozytywnej weryfikacji złożonych dokumentów, w Wydziale Komunikacji zakładany jest tzw. profil kandydata na kierowcę czyli w skrócie właśnie PKK.
Dopiero po tej procedurze, posiadając już swój indywidualny numer PKK, kandydat na kierowcę może udać się do wybranego ośrodka szkolenia kierowców i rozpocząć szkolenie teoretyczne oraz praktyczne. Ośrodek szkolenia kierowców pobiera numer PKK, a po zakończeniu szkolenia przez kursanta uzupełnia PROFIL KANDYDATA NA KIEROWCÓW o szczegółowe informacje dotyczące przebiegu i zakończenia szkolenia na prawo jazdy określonej kategorii. Dopiero po zaktualizowaniu danych w systemie kandydat na kierowcę może przystąpić do egzaminu państwowego w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Po zakończeniu egzamin WORD uzupełnia profil PKK informacjami na temat przebiegu i wyniku egzaminu. Na podstawie wpisanych w PKK informacji potwierdzających pozytywnych wynik egzaminu Wydział Komunikacji zamawia dokument prawa jazdy dla kierowcy.
2. Co muszę zrobić, aby móc przewozić samochody na przyczepie-lawecie?
Do prowadzenia samochodu z przyczepą-lawetą uprawnia prawo jazdy kat. B+E. Aby otrzymać prawo jazdy kat. B+E należy mieć skończone 18 lat, wcześniej zdać egzamin państwowy na prawo jazdy kat. B, ukończyć kurs nauki jazdy kat. B+E (20h wykładów, 15h jazd) oraz zdać egzamin państwowy praktyczny na prawo jazdy kat. B+E. Pełny kurs nauki jazdy kat. B+E kosztuje w naszej Szkole 990 zł (materiały szkoleniowe i badania lekarskie w cenie kursu). Opłata za egzamin państwowy w WORD wynosi dla kat. B+E 160 zł (tylko część praktyczna - na kat. B+E nie zdaje się egzaminu teoretycznego).
3. Czy egzaminator może kontynuować egzamin, jeśli wiadomo, że nie zdam, bo popełniłem już 2 błędy w jednym zadaniu?
Tak, może kontynuować egzamin pod warunkiem, że nie wystąpiło bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia osób. Również sama osoba egzaminowana może w takiej sytuacji poprosić o możliwość kontynuowania egzaminu (przydatne zwłaszcza na placu manewrowym - celem przećwiczenia wszystkich zadań w warunkach egzaminacyjnych).
4. Czy podczas egzaminu na prawo jazdy kat. A mogę przy wykonywaniu ósemki pomóc sobie przez podparcie nogą?
Nie, ponieważ jest to traktowane jako błąd. W przypadku wystąpienia podparcia nogą zadanie należy powtórzyć. Jeśli przy ponownym wykonywaniu zadania popełniony zostanie błąd (ponowne podparcie nogą lub inny błąd) egzamin kończy się wynikiem negatywnym.
Warto też pamiętać, aby już w trakcie szkolenia starać się oduczyć odruchowego wyciągania nogi do podparcia przy większym przechyle motocykla. Jest to bardzo niebezpieczne i może doprowadzić do wywrócenia motocykla. Maszyna waży ok. 100 razy więcej niż rower - muszą o tym pamiętać zwłaszcza osoby drobniejszej postury, które nie będą w stanie uratować pochylającego się motocykla przez podparcie nogą. Należy pracować nad balansem i opanowaniem współpracy sprzęgło-gaz, aby utrzymać równowagę.
Trzeba też pamiętać o tym, że przechył maszyny jest z reguły dużo mniejszy niż się wydaje początkującemu motocykliście. Prędkość powoduje, że nawet mocne pochylenie motocykla na zakręcie nie jest niebezpieczne - dodanie gazu i wyprostowanie kierownicy po wyjściu z zakrętu wystarczy, aby przywrócić maszynę do pionu.
5. Do czego uprawnia prawo jazdy kat. B+E?
Prawo jazdy kat. B+E uprawnia do prowadzenia pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony wraz z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nie większej niż rzeczywista masa pojazdu ciągnącego. W praktyce oznacza to, że może samochodem osobowym lub małym samochodem ciężarowym (o dmc do 3,5 tony) ciągnąć np. przyczepę kampingową, lawetę, przyczepę do przewozu koni (tzw. bukmankę), przyczepę do przewozu łodzi i jachtów.
Prawo jazdy kat. B+E uprawnia również do kierowania traktorem oraz traktorem z przyczepą lub przyczepami (czyli kat. B+E daje również takie same uprawnienia, jak prawo jazdy kat. T).
6. Czy mogę prowadzić samochód z przyczepą, jeśli posiadam tylko prawo jazdy kat. B?
Tak, zgodnie z przepisami posiadanie prawa jazdy kat. B uprawnia do kierowania pojazdem z tzw. przyczepą lekką, czyli przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg. Waga zespołu pojazdów (pojazd + przyczepa) nie może przekroczyć 4 250 kg. W praktyce oznacza to, że posiadając prawo jazdy kat. B możemy prowadzić samochód ciągnący np. małą przyczepę bagażową, przyczepę z lekką łódką, przyczepę z kucykiem.
7. Posiadam prawo jazdy kat. B1. Co muszę zrobić, aby uzyskać prawo jazdy kat. B?
Aby uzyskać prawo jazdy kat. B, osoba posiadająca już prawo jazdy kat. B1, musi:
8. Posiadam prawo jazdy kat. A1. Co muszę zrobić, aby uzyskać prawo jazdy kat. A?
Aby uzyskać prawo jazdy kat. A, osoba posiadająca już prawo jazdy kat. A1, musi:
9. Jakie dokumenty powinien posiadać przy sobie kierowca samochodu osobowego?
Osoba kierująca samochodem osobowym powinna posiadać przy sobie:
UWAGA! Nie ma konieczności posiadania przy sobie dowodu osobistego.
10. Jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego?
Samochód osobowy powinien być wyposażony w gaśnicę z atestem (UWAGA! obowiązkowo należy wykonywać przegląd gaśnicy co najmniej jeden raz w roku) oraz trójkąt odblaskowy. Dodatkowo zaleca się wyposażenie samochodu osobowego w ogumione koło zapasowe, apteczkę, kamizelkę odblaskową, komplet żarówek.
11. Czy prawo jazdy kat. C uprawnia do wykonywania zawodu kierowcy?
Osoba posiadająca prawo jazdy kat. C może zawodowo wykonywać przewóz rzeczy pod warunkiem, że:
12. Jak zostać zawodowym kierowcą autobusu?
Aby zostać zawodowym kierowcą autobusu (czyli jako kierowca autobusu zawodowo zajmować się przewozem osób), należy:
13. Kto może przewozić pasażerów busem?
Do przewozu pasażerów busem uprawniona jest osoba, która posiada prawo jazdy kat. B. Kierowca posiadający prawo jazdy kat. B może przewozić maksymalnie 9 osób, łącznie z kierowcą (czyli kierowca + 8 pasażerów).
Aby przewozić busem większą ilość pasażerów, należy posiadać prawo jazdy kat. D. Jeśli kierowca zajmuje się przewozem osób zawodowo (odpłatnie, regularnie przewozi pasażerów busem) i przewozi busem więcej niż 9 osób, musi posiadać również zaświadczenie o ukończeniu kwalifikacji wstępnej.
14. Co to jest Karta Kierowcy?
Karta Kierowcy jest to elektroniczny dokument zastępujący używane dawniej papierowe tarcze do tachografów. Karta Kierowcy rejestruje czas pracy kierowcy i jest niezbędna do kierowania pojazdem wyposażonym w elektroniczny tachograf. Od maja 2006 roku wszystkie nowo dopuszczone samochody ciężarowe o tonażu powyżej 3,5 t oraz pojazdy do przewozu osób powyżej 9 osób łącznie z kierowcą muszą być wyposażone w tachograf cyfrowy. Kartę Kierowcy muszą więc posiadać wszyscy kierowcy posiadający prawo jazdy kat. C, CE, D lub DE zajmujący się zawodowo przewozem osób lub rzeczy.
15. Czy mogę zapisać się na kurs prawa jazdy kat. B przed ukończeniem 18 lat?
Tak, można zapisać się na kurs prawa jazdy kategorii B przed ukończeniem 18 lat - kurs można rozpocząć najwcześniej 3 miesiące przed ukończeniem osiemnastego roku życia. Warunkiem jest przedstawienie zgody rodziców/opiekunów prawnych (wzór zaświadczenia znajdziesz w zakładce Wymagane dokumenty). Do egzaminu państwowego na prawo jazdy kat. B przeprowadzanego w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego można przystąpić najwcześniej miesiąc przed 18-tymi urodzinami, a prawo jazdy jest wydawane w dniu kiedy dana osoba uzyskuje pełnoletniość.