X

kwalifikacja wstępna
szkolenia okresowe
U NAS NAJSZYBCIEJ !!!
EGZAMIN EXPRESSSamochód odbiera nam możliwość poruszania się o własnych siłach.
Poleć znajomemu Drukuj PDF

Jesteś tutaj: Strona główna > FAQ czyli pytania najczęściej zadawane przez kursantów i kierowcówFAQ czyli pytania najczęściej zadawane przez kursantów i kierowców oraz odpowiedzi naszych instruktorów i wykładowców

ZMIANY W PRZEPISACH DOTYCZĄCYCH SZKOLENIA I EGZAMINOWANIA KIEROWCÓW
PO 19 stycznia 2013 r. 
1. Od 19 stycznia 2013 roku zmieniły się przepisy dotyczące tego, w jakim wieku można zdawać egzamin na prawo jazdy. Jaki wiek jest obecnie wymagany przy egzaminie państwowym na prawo jazdy? odpowiedź
1a. Co to jest PKK? odpowiedź
 
2. Co muszę zrobić, aby móc przewozić samochody na przyczepie-lawecie? odpowiedź
3. Czy egzaminator może kontynuować egzamin, jeśli wiadomo, że nie zdam, bo popełniłem już 2 błędy w jednym zadaniu? odpowiedź
4. Czy podczas egzaminu na prawo jazdy kat. A mogę przy wykonywaniu ósemki pomóc sobie przez podparcie nogą? odpowiedź
5. Do czego uprawnia prawo jazdy kat. B+E? odpowiedź
6. Czy mogę prowadzić samochód osobowy z przyczepą, jeśli mam tylko prawo jazdy kat. B? odpowiedź
7. Posiadam prawo jazdy kat. B1. Co muszę zrobić, aby uzyskać prawo jazdy kat. B? odpowiedź
8. Posiadam prawo jazdy kat. A1. Co muszę zrobić, aby uzyskać prawo jazdy kat. A? odpowiedź
9. Jakie dokumenty powinien posiadać przy sobie kierowca samochodu osobowego? odpowiedź
10. Jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego? odpowiedź
11. Czy prawo jazdy kat. C uprawnia do wykonywania zawodu kierowcy? odpowiedź
12. Jak zostać zawodowym kierowcą autobusu? odpowiedź 
13. Kto może przewozić pasażerów busem? odpowiedź 
14. Co to Karta Kierowcy? odpowiedź
15. Czy mogę zapisać się na kurs prawa jazdy kat. B przed ukończeniem 18 lat? odpowiedź
 

 

Nie znajdujesz w naszej bazie wiedzy pytania, które Cię nurtuje?
Prześlij to pytanie do nas na adres: sekretariat@automotoszkolenia.pl,
a my przygotujemy dla Ciebie wyczerpującą odpowiedź! 

1. Od 19 stycznia 2013 roku zmieniły się przepisy dotyczące tego, w jakim wieku można zdawać egzamin na prawo jazdy. Jaki wiek jest obecnie wymagany przy egzaminie państwowym na prawo jazdy?

Uprawnienia do kierowania pojazdem można uzyskać w wieku:
 • 14 lat - dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii AM;
 • 16 lat - dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii A1, B1 i T;
 • 18 lat - dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii A2, B, B+E, C1 i C1+E;
 • 20 lat - dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii A, jeżeli osoba od co najmniej 2 lat posiada prawo jazdy kategorii A2;
 • 21 lat - dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii C, C+E, D1 i D1+E;
 • 24 lat - dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii:
 • a) kategorii A - jeżeli osoba nie posiadała przez co najmniej 2 lata prawa jazdy kategorii A2,
 • b) kategorii D i D+E;
 • 21 lat - dla tramwaju;
 • 15 lat - dla pojazdu zaprzęgowego;
 • 10 lat - dla roweru;
 • 17 lat - dla roweru wieloosobowego lub przewożącego inną osobę

do bazy pytań   ^     

 

 1a.  Co to jest PKK?

Nowym rozwiązaniem obowiązującym w Polsce od 19 stycznia 2013 roku jest modyfikacja systemu obiegu dokumentów potrzebnych do uzyskania prawa jazdy.

Osoby planujące przystąpienie do egzaminu państwowego na prawo jazdy muszą jeszcze przed rozpoczęciem szkolenia w ośrodku szkolenia kierowców udać się do właściwego ze względu na swoje miejsce zamieszkania Starosty (lub do Urządu Miasta w przypadku miasta na prawach powiatu - tak jak ma to miejsce m.in. w Siemianowicach Śląskich). W Wydziale Komunikacji Starostwa lub Urzędu Miasta kandydat na kierowcę składa wniosek o wydanie prawa jazdy oraz inne wymagane dokumenty (ewentualną zgodę rodziców / opiekunów, orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem, a w przypadku prawa jazdy kat. C, C+E, D, D+E również orzeczenie psychologa o braku przeciwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem). Przypominamy, że nasi kursanci zamieszkujący w Siemianowicach Śląskich udają sie po numer PKK do Urzędu Miasta (budynek zaraz obok Szkoły Kierowców i Motocyklistów AUTO-MOTO - nasze biuro mieści się na ul. Jana Pawła II nr 12, a Urząd Miasta dwie kamienice dalej - pod  numerem 10, natomiast Referat Komunikacji pod adresem Jana Pawła II nr 1).

Dokładny adres to:

URZĄD MIASTA W SIEMIANOWICACH ŚLĄSKICH REFERAT KOMUNIKACJI

ul. Jana Pawła II nr 1
41-100 Siemianowice Śląskie

Telefony: 32 765 11 12, 32 765 11 01, 32 765 11 02 

http://www.um.siemianowice.pl/ 
http://bip.msiemianowicesl.finn.pl/
http://eurzad.um.siemianowice.pl/ 

Referat komunikacji czynny jest w dni robocze w godzinach:

poniedziałek : 7.00 - 17.00
wtorek - czwartek: 8.00 - 15.30
piątek: 8.00 - 13.30

Po pozytywnej weryfikacji złożonych dokumentów, w Wydziale Komunikacji zakładany jest tzw. profil kandydata na kierowcę czyli w skrócie właśnie PKK.

Dopiero po tej procedurze, posiadając już swój indywidualny numer PKK, kandydat na kierowcę może udać się do wybranego ośrodka szkolenia kierowców i rozpocząć szkolenie teoretyczne oraz praktyczne. Ośrodek szkolenia kierowców pobiera numer PKK, a po zakończeniu szkolenia przez kursanta uzupełnia PROFIL KANDYDATA NA KIEROWCÓW o szczegółowe informacje dotyczące przebiegu i zakończenia szkolenia na prawo jazdy określonej kategorii. Dopiero po zaktualizowaniu danych w systemie kandydat na kierowcę może przystąpić do egzaminu państwowego w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Po zakończeniu egzamin WORD uzupełnia profil PKK informacjami na temat przebiegu i wyniku egzaminu. Na podstawie wpisanych w PKK informacji potwierdzających pozytywnych wynik egzaminu Wydział Komunikacji zamawia dokument prawa jazdy dla kierowcy.

do bazy pytań   ^   

2. Co muszę zrobić, aby móc przewozić samochody na przyczepie-lawecie?

Do prowadzenia samochodu z przyczepą-lawetą uprawnia prawo jazdy kat. B+E. Aby otrzymać prawo jazdy kat. B+E należy mieć skończone 18 lat, wcześniej zdać egzamin państwowy na prawo jazdy kat. B, ukończyć kurs nauki jazdy kat. B+E (20h wykładów, 15h jazd) oraz zdać egzamin państwowy praktyczny na prawo jazdy kat. B+E. Pełny kurs nauki jazdy kat. B+E kosztuje w naszej Szkole 990 zł (materiały szkoleniowe i badania lekarskie w cenie kursu). Opłata za egzamin państwowy w WORD wynosi dla kat. B+E 160 zł (tylko część praktyczna - na kat. B+E nie zdaje się egzaminu teoretycznego).

do bazy pytań   ^   

3. Czy egzaminator może kontynuować egzamin, jeśli wiadomo, że nie zdam, bo popełniłem już 2 błędy w jednym zadaniu?

Tak, może kontynuować egzamin pod warunkiem, że nie wystąpiło bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia osób. Również sama osoba egzaminowana może w takiej sytuacji poprosić o możliwość kontynuowania egzaminu (przydatne zwłaszcza na placu manewrowym - celem przećwiczenia wszystkich zadań w warunkach egzaminacyjnych).

do bazy pytań   ^     

4. Czy podczas egzaminu na prawo jazdy kat. A mogę przy wykonywaniu ósemki pomóc sobie przez podparcie nogą?

Nie, ponieważ jest to traktowane jako błąd. W przypadku wystąpienia podparcia nogą zadanie należy powtórzyć. Jeśli przy ponownym wykonywaniu zadania popełniony zostanie błąd (ponowne podparcie nogą lub inny błąd) egzamin kończy się wynikiem negatywnym.

Warto też pamiętać, aby już w trakcie szkolenia starać się oduczyć odruchowego wyciągania nogi do podparcia przy większym przechyle motocykla. Jest to bardzo niebezpieczne i może doprowadzić do wywrócenia motocykla. Maszyna waży ok. 100 razy więcej niż rower - muszą o tym pamiętać zwłaszcza osoby drobniejszej postury, które nie będą w stanie uratować   pochylającego się motocykla przez podparcie nogą. Należy pracować nad balansem i opanowaniem współpracy sprzęgło-gaz, aby utrzymać równowagę.

Trzeba też pamiętać o tym, że przechył maszyny jest z reguły dużo mniejszy niż się wydaje początkującemu motocykliście. Prędkość powoduje, że nawet mocne pochylenie motocykla na zakręcie nie jest niebezpieczne - dodanie gazu i wyprostowanie kierownicy po wyjściu z zakrętu wystarczy, aby przywrócić maszynę do pionu.

do bazy pytań   ^   

5. Do czego uprawnia prawo jazdy kat. B+E?

Prawo jazdy kat. B+E uprawnia do prowadzenia pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony wraz z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nie większej niż rzeczywista  masa  pojazdu ciągnącego. W praktyce oznacza to, że może samochodem osobowym lub małym samochodem ciężarowym (o dmc do 3,5 tony) ciągnąć np. przyczepę kampingową, lawetę, przyczepę do przewozu koni (tzw. bukmankę), przyczepę do przewozu łodzi i jachtów.

Prawo jazdy kat. B+E uprawnia również do kierowania traktorem oraz traktorem z przyczepą lub przyczepami (czyli kat. B+E daje również takie same uprawnienia, jak prawo jazdy kat. T). 

do bazy pytań   ^     

6. Czy mogę prowadzić samochód z przyczepą, jeśli posiadam tylko prawo jazdy kat. B?

Tak, zgodnie z przepisami posiadanie prawa jazdy kat. B uprawnia do kierowania pojazdem z tzw. przyczepą lekką, czyli przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg. Waga zespołu pojazdów (pojazd + przyczepa) nie może przekroczyć 4 250 kg. W praktyce oznacza to, że posiadając prawo jazdy kat. B możemy prowadzić samochód ciągnący np. małą przyczepę bagażową, przyczepę z lekką łódką, przyczepę z kucykiem. smiley

do bazy pytań   ^     

7. Posiadam prawo jazdy kat. B1. Co muszę zrobić, aby uzyskać prawo jazdy kat. B?

Aby uzyskać prawo jazdy kat. B, osoba posiadająca już prawo jazdy kat. B1, musi:

 • mieć skończone 18 lat
 • ukończyć kurs nauki jazdy kat. B - samą część praktyczną, tylko 20h jazd (dla osób nie posiadających prawa jazdy kat. B1 kurs na prawo jazdy kat. B obejmuje 30h jazd i dodatkowo 30h wykładów)
 • zdać państwowy egzamin praktyczny na prawo jazdy kat. B

do bazy pytań   ^     

8. Posiadam prawo jazdy kat. A1. Co muszę zrobić, aby uzyskać prawo jazdy kat. A?

Aby uzyskać prawo jazdy kat. A, osoba posiadająca już prawo jazdy kat. A1, musi:

 • mieć skończone 18 lat
 • ukończyć kurs nauki jazdy kat. A - samą część praktyczną, tylko 10h jazd (dla osób nie posiadających prawa jazdy kat. A1 kurs na prawo jazdy kat. A obejmuje 20h jazd i dodatkowo 30h wykładów)
 • zdać państwowy egzamin praktyczny na prawo jazdy kat. A

do bazy pytań   ^

9. Jakie dokumenty powinien posiadać przy sobie kierowca samochodu osobowego?

Osoba kierująca samochodem osobowym powinna posiadać przy sobie:

 • prawo jazdy kat. B (dla poajzdów o masie własnej nie przekraczającej 550 kg wystarczy prawo jazdy kat. B1)
 • dowód rejestracyjny pojazdu z adnotacją o aktualnym badaniu technicznym
 • aktualne potwierdzenie zawarcia umowy o ubezpieczeniu OC pojazdu (wystarczy dowód opłacenia składki, nie ma konieczności posiadania przy sobie kopii polisy ubezpieczeniowej) 

UWAGA! Nie ma konieczności posiadania przy sobie dowodu osobistego.

do bazy pytań   ^   

10. Jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego?

Samochód osobowy powinien być wyposażony w gaśnicę z atestem (UWAGA! obowiązkowo należy wykonywać przegląd gaśnicy co najmniej jeden raz w roku) oraz trójkąt odblaskowy. Dodatkowo zaleca się wyposażenie samochodu osobowego w ogumione koło zapasowe, apteczkę, kamizelkę odblaskową, komplet żarówek.

do bazy pytań   ^   

 

11. Czy prawo jazdy kat. C uprawnia do wykonywania zawodu kierowcy?

Osoba posiadająca prawo jazdy kat. C może zawodowo wykonywać przewóz rzeczy pod warunkiem, że:

 • prawo jazdy kat. C zostało wydane przed 01.09.2009 i osoba ukończyła dodatkowo szkolenie okresowe (szkolenie okresowe jest obowiązkowe dla wszystkich kierowców wykonujących zawodowo przewóz rzeczy - szkolenie okresowe należy ukończyć raz na 5 lat);
 • lub prawo jazdy kat. C zostało wydane po 01.09.2009 i osoba ukończyła dodatkowo kurs kwalifikacji wstępnej na przewóz rzeczy

do bazy pytań   ^   

12. Jak zostać zawodowym kierowcą autobusu?

Aby zostać zawodowym kierowcą autobusu (czyli jako kierowca autobusu zawodowo zajmować się przewozem osób), należy:

 • mieć ukończone 21 lat
 • posiadać prawo jazdy kat. B
 • ukończyć kurs nauki jazdy kat. D i zdać egzamin teoretyczny oraz praktyczny na prawo jazdy kat. D
 • ukończyć kurs kwalifikacji wstępnej (dla osób w wieku 21-24 lat - kurs kwalifikacji wstępnej pełny, dla osób powyżej 24 lat - kurs kwalifikacji wstępnej przypieszony)
 • posiadać aktualne zaświadczenie lekarskie o braku przeciwskazań do wykonywania zawodu kierowcy (zaświadczenie wydaje lekarz medycyny pracy)
 • posiadać aktualne zaświadczenie psychologa o braku przeciwskazań do wykonywania zawodu kierowcy (zaświadczenie wydaje uprawniona pracownia psychologiczna)

do bazy pytań   ^  

 

13. Kto może przewozić pasażerów busem?

Do przewozu pasażerów busem uprawniona jest osoba, która posiada prawo jazdy kat. B. Kierowca posiadający prawo jazdy kat. B może przewozić maksymalnie 9 osób, łącznie z kierowcą (czyli kierowca + 8 pasażerów).

Aby przewozić busem większą ilość pasażerów, należy posiadać prawo jazdy kat. D. Jeśli kierowca zajmuje się przewozem osób zawodowo (odpłatnie, regularnie przewozi pasażerów busem) i przewozi busem więcej niż 9 osób, musi posiadać również zaświadczenie o ukończeniu kwalifikacji wstępnej.

do bazy pytań   ^   

14. Co to jest Karta Kierowcy?

Karta Kierowcy jest to elektroniczny dokument zastępujący używane dawniej papierowe tarcze do tachografów. Karta Kierowcy rejestruje czas pracy kierowcy i jest niezbędna do kierowania pojazdem wyposażonym w elektroniczny tachograf. Od maja 2006 roku wszystkie nowo dopuszczone samochody ciężarowe o tonażu powyżej 3,5 t oraz pojazdy do przewozu osób powyżej 9 osób łącznie z kierowcą muszą być wyposażone w tachograf cyfrowy. Kartę Kierowcy muszą więc posiadać wszyscy kierowcy posiadający prawo jazdy kat. C, CE, D lub DE zajmujący się zawodowo przewozem osób lub rzeczy.

do bazy pytań   ^   

 

15. Czy mogę zapisać się na kurs prawa jazdy kat. B przed ukończeniem 18 lat?

Tak, można zapisać się na kurs prawa jazdy kategorii B przed ukończeniem 18 lat - kurs można rozpocząć najwcześniej 3 miesiące przed ukończeniem osiemnastego roku życia. Warunkiem jest przedstawienie zgody rodziców/opiekunów prawnych (wzór zaświadczenia znajdziesz w zakładce Wymagane dokumenty). Do egzaminu państwowego na prawo jazdy kat. B przeprowadzanego w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego można przystąpić najwcześniej miesiąc przed 18-tymi urodzinami, a prawo jazdy jest wydawane w dniu kiedy dana osoba uzyskuje pełnoletniość.

do bazy pytań   ^