X

kwalifikacja wstępna
szkolenia okresowe
U NAS NAJSZYBCIEJ !!!
EGZAMIN EXPRESSPorsche forum
- Złapałem właśnie kapcia, czy lepiej oddać auto w rozliczeniu, czy sprzedawać na własną rękę ?
Poleć znajomemu Drukuj PDF

Jesteś tutaj: Strona główna > Autobus AUTOSAN A10-10T.07.01 - sprawdzenie stanu technicznego na egzaminie na prawo jazdy kat. DAutobus AUTOSAN A10-10T.07.01 - sprawdzenie stanu technicznego na egzaminie na prawo jazdy kat. D

1. AUTOSAN A10-10T.07.01 - dane eksploatacyjne

AUTOSAN A10-10T.07.01 - pojazd wykorzystywany podczas egzaminu na prawo jazdy kat. D w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Katowicach, Dąbrowie Górniczej, Bytomiu, Tychach, Rybniku i Jastrzębiu-Zdroju.
 
Długość całkowita - 10 770 mm
Szerokość - 2 500 mm
Rozstaw osi - 5 000 mm
Ilość miejsc siedzących - 43
Wysokość - 3 080 mm
DMC - 15 000 kg
Skrzynia biegów - 6+1
Układ hamulcowy - pneumatyczny

2. Przygotowanie do jazdy

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 27 października 2005 r. w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorówRozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 27 października 2005 r. w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów (Dz.U. 2005 nr 217 poz. 1834)

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 8 maja 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 8 maja 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów (Dz.U. 2009 nr 78 poz. 653)

 Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz.U. 2003 nr 32 poz. 262)
 

a) Sprawdzenie stanu technicznego autobusu

Osoba zdająca egzamin na prawo jazdy kat. D w zadaniu dotyczącym sprawdzenia stanu technicznego podstawowych elementów pojazdu odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ruchu drogowego musi umieć sprawdzić:

a) poziom oleju w silniku
b) poziom płynu chłodzącego
c) poziom płynu hamulcowego
d) poziom płynu w spryskiwaczach
e) działanie sygnału dźwiękowego
f) działanie świateł zewnętrznych (światła pozycyjne, mijania, drogowe, kierunkowskazy, światła przeciwmgłowe, awaryjne, hamowania - światła STOP, światła cofania)
Sprawdzanie poziomu oleju w silniku

sprawdzenie poziomu oleju w silniku AUTOBUS AUTOSAN A10-10T.07.01 A1010T egzamin na prawo jazdy kat. D

Aby sprawdzić poziom oleju w silniku, należy otworzyć pokrywę komory silnikowej znajdującą się z tyłu autobusu. Pojazd musi stać na równej powierzchni i mieć zimny silnik, żeby olej spłynął do miski olejowej. 

Wlew oleju do silnika oraz wskaźnik do sprawdzania poziomu oleju w silniku znajdują się wewnątrz komory silnikowej w miejscu, które zaznaczono na zdjęciach komory silnikowej.

Podczas egzaminu pokazujemy miarkę (wskaźnik prętowy) i prezentujemy egzaminatorowi, że wskaźnik służy do mierzenia poziomu oleju w silniku dzięki zaznaczonej podziałce minimum- maksimum (minimum i maksimum wyznaczają 2 kropki na końcu miarki). Następnie wyjaśniamy, w jaki sposób sprawdza się poziom oleju w silniku - wyciągamy miarkę, przecieramy, wkładamy z powrotem, wyciągamy po raz drugi i sprawdzamy, czy olej jest pomiędzy minimum a maksimum. Jeśli stwierdzimy, że poziom oleju spadł poniżej minimum, należy przez wlew oleju dolać olej silnikowy o tych samych właściwościach. 

Poziom płynu chłodzącego

sprawdzenie poziomu płynu chłodzącego  AUTOBUS AUTOSAN A10-10T.07.01 A1010T egzamin na prawo jazdy kat. D

Poziom płynu chłodzącego sprawdza się w zbiorniku wyrównawczym umieszczonym z tyłu pojazdu ponad silnikiem. Pokrywa zbiornika wyrównawczego jest zabezpieczona zamknięciem na klucz - należy ją otworzyć kluczykiem, który znajduje się przy kluczyku od stacyjki.

Tak jak to pokazano na zdjęciach autobusu i zbiornika wyrównawczego, po otwarciu pokrywy można zobaczyć zbiornik  wyrównawczy, wlew zamknięty korkiem oraz  umieszczone na zbiorniku wskaźniki poziomu minimum i maksimum.

Poziom płynu hamulcowego

W autobusie AUTOSAN A10-10T.07.01 (AUTOSAN A1010T) zastosowano układ hamulcowy pneumatyczny. Dlatego sprawdzenie gotowości układu hamulcowego do działania może być dokonane wyłącznie poprzez ocenę ciśnienia w układzie pneumatycznym - ciśnienie weryfikujemy na manometrze umieszczonym na desce rozdzielczej.

Poziom płynu w spryskiwaczach

sprawdzenie poziomu płynu do spryskiwacza  AUTOBUS AUTOSAN A10-10T.07.01 A1010T egzamin na prawo jazdy kat. D

Zbiornik płynu do spryskiwacza szyb znajduje się wewnątrz autobusu, obok drzwi wejściowych kierowcy.
Zbiornik umieszczony jest za drzwiami otwieranymi kluczykiem znajdującym się przy kluczyku od stacyjki, w miejscu pokazanym na zdjęciach autobusu i zbiornika z płynem do spryskiwacza.

Osoba egzaminowana powinna co najmniej wskazać zbiornik i po jego otwarciu stwierdzić obecność płynu.

Działanie sygnału dźwiękowego

sygnał dźwiękowy klakson  AUTOBUS AUTOSAN A10-10T.07.01 A1010T egzamin na prawo jazdy kat. D

W autobusie AUTOSAN A10-10T.07.01 (AUTOSAN A1010T) sygnał dźwiękowy włączany jest przyciskiem umieszczonym z lewej strony dźwigni zespolonej włączania świateł, która znajduje się pod kołem kierowniczym. Lokalizację przycisku pokazano na zdjęciu dźwigni zespolonej.

 

Działanie świateł zewnętrznych

dźwignia zespolona świateł drogowych działanie świateł zewnętrznych AUTOBUS AUTOSAN A10-10T.07.01 A1010T egzamin na prawo jazdy kat. D

Sposób obsługi świateł zewnętrznych w autobusie AUTOSAN A10-10T opisano na podstawie zdjęcia dźwigni zespolonej, służącej do sterowania światłami i korzystania z sygnału dźwiękowego (klaksonu). Włącznik świateł zewnętrznych znajduje się z lewej strony dźwigni, pod kołem kierowniczym - na zdjęciu zaznaczony został literą A.
 
Przekręcając włącznik do przodu włączamy kolejno światła pozycyjne, a następnie światła mijania. Światła drogowe włączamy poprzez pociągnięcie dźwigni do siebie w kierunku koła kierownicy.

Przemieszczenie dźwigni do góry włącza kierunkowskaz prawyPrzemieszczenie dźwigni w dół włącza kierunkowskaz lewy.
 
Przełącznik oznaczony na zdjęciu literą B służy do włączania i wyłączania świateł przeciwmgłowych. Przekręcenie przełącznika B o jedną pozycję powoduje włączenie świateł przeciwmgłowych przednich, a przekręcenie o kolejną pozycję powoduje włączenie również świateł przeciwmgłowych tylnych.
 
Światła awaryjne włączamy przyciskiem oznaczonym czerwonym kwadracikiem z białym trójkątem. Przycisk znajduje się z lewej strony fotela kierowcy, pomiędzy przyciskiem stanu awaryjnego (oznaczonym również czerwonym kwadracikiem z białym trójkątem - znaczek jest większy niż na przycisku świateł awaryjnych) a przyciskiem ASR (oznaczonym żółtym kwadracikiem z białymi literami ASR).
 
Światła hamowania (światła STOP) włączają się samoczynnie w momencie naciśnięcia pedału hamulca - podczas egzaminu na prawo jazdy do sprawdzenia działania świateł hamowania należy poprosić o pomoc egzaminatora. Egzaminator stojąc z tyłu pojazdu potwierdza działanie świateł hamowania, kiedy osoba egzaminowana naciska pedał hamulca.
 
Światła cofania włączają się samoczynnie w momencie zmiany biegu na bieg wsteczny - podczas egzaminu na prawo jazdy sprawdzenie działania świateł cofania przeprowadzamy  korzystając z pomocy egzaminatora. Osoba egzaminowana siedząc w kabinie kierowcy zmienia biegi, a egzaminator stoi z tyłu pojazdu i  potwierdza działanie świateł cofania.
 

b) Dodatkowe czynności kontrolne dla kat. D 

Osoba egzaminowana w trakcie egzaminu na prawo jazdy kat. D powinna dodatkowo sprawdzić kolejno: 

a) nadwozie autobusu 
 
b) drzwi autobusu
Autobus powinien być wyposażony w co najmniej jedne drzwi po prawej stronie, a autobus regularnej miejskiej komunikacji publicznej - co najmniej w dwoje drzwi po prawej stronie, wyposażone w uchwyty lub poręcze. W razie urządzenia oddzielnego przedziału kierowcy (stanowisko kierowcy trwale oddzielne od części pojazdu przeznaczonej dla pasażerów) przedział ten powinien umożliwiać wyjście na zewnątrz (dodatkowe drzwi dla kierowcy).
 
c) wyjścia awaryjne
Autobus o długości przekraczającej 6 m powinien być wyposażony w wyjścia awaryjne. Wymagana minimalna ilość wyjść awaryjnych zależy od liczby miejsc dla pasażerów.
Przy liczbie miejsc dla pasażerów nie większej niż 22 wymagane są co najmniej 3 wyjścia awaryjne. 
Przy liczbie miejsc dla pasażerów większej niż 22, lecz nie większej niż 35, wymagane są co najmniej 4 wyjścia awaryjne (dwa z prawej i dwa z lewej strony lub dwa z prawej strony, jedno z lewej strony i jedno z tyłu). 
Przy liczbie miejsc dla pasażerów większej niż 35, wymaganych jest co najmniej 5 wyjść awaryjnych (trzy z prawej i dwa z lewej strony lub dwa z prawej strony, dwa z lewej strony i jedno z tyłu).
Jeżeli miejsce kierowcy znajduje się w pomieszczeniu niepołączonymi drzwiami z pomieszczeniem dla pasażerów, pomieszczenie kierowcy powinno być wyposażone w wyjście awaryjne w innej ścianie niż dzrwi wejściowe niezależnie od wyjść awaryjnych dla pasażerów.
Dostęp do wyjść awaryjnych nie powinien być niczym utrudniony, przy czym siedzenia z oparciem odchylanym oraz z oparciem nie wyższym niż 45 cm nie uważa się za utrudnienie.
 
d) wymagane wyposażenie autobusu
 
1. Drzwi (opisane w punkcie b powyżej)
2. Wyjścia awaryjne (opisane w punkcie c powyżej)
 
3. Dwie gaśnice, z których jedna powinna być umieszczona możliwie blisko kierowcy, a druga - wewnątrz autobusu, w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia. Autobus o długości nieprzekraczającej 6 m może być wyposażony w jedną gaśnicę. 
Autobus AUTOSAN A10-10T.07.01 (AUTOSAN A1010T) wyposażony jest w dwie gaśnice -  jedna znajduje się na podłodze, za fotelem kierowcy, druga znajduje się na podłodze, przy drzwiach tylnych wewnątrz autobusu.

4. Zasłona za miejscem kierowcy, zabezpieczająca przed pogorszeniem widoczności drogi w razie włączenia oświetlenia wnętrza autobusu. Przepis stosuje się do autobusu miejskiego o długości przekraczającej 6 m używanego w komunikacji miejskiej lub miejskiej i podmiejskiej.
 
5. Apteczka doraźnej pomocy.
W autobusie AUTOSAN A10-10T.07.01 (AUTOSAN A1010T) apteczka sanitarna (oraz trójkąt odblaskowy i podręczne narzędzia) znajdują się w kufrze z prawej strony przed tylnym kołem.

6. Ogumione koło zapasowe.
W autobusie AUTOSAN A10-10T.07.01 (AUTOSAN A1010T) koło zapasowe usytuowane jest przed przednią osią pojazdu. Aby zdjąć koło zapasowe należy zdemontować środkowy element przedniego zderzaka.

7. Urządzenie do oświetlania wnętrza autobusu.
8. Zasłony w bocznych oknach, jeżeli autobus nie jest wyposażony w szyby przeciwsłoneczne.
9. Urządzenie służące do dawania sygnałów z wnętrza autobusu do kierowcy, jeżeli znajduje się on w oddzielnym pomieszczeniu.
10. Lusterko wewnętrzne zapewniające kierowcy widoczność wnętrza autobusu.
11. Bagażnik urządzony w taki sposób, aby umieszczony w nim bagaż był zabezpieczony przed wypadnięciem, uszkodzeniem lub zanieczyszczeniem.
12. Napis wskazujący dopuszczalną liczbę miejsc do siedzenia i do stania.
W autobusie AUTOSAN A10-10T.07.01 (AUTOSAN A1010T) informacja o ilości stojących i siedzących miejsc dla pasażerów podana jest na zewnątrz autobusu, po lewej stronie drzwi wejściowych z przodu pojazdu. 
 
13. Tablice kierunkowe - na autobusie regularnej komunikacji publicznej.
14. Materiały wnętrza pomieszczenia pasażerskiego o prędkości spalania nie większej niż 100 mm/min. zgodnie z przepisami o homologacji pojazdów; przepisu nie stosuje się do autobusu o całkowitej liczbie miejsc dla pasażerów mniejszj niż 22 oraz autobusu z miejscami do stania.
 
Autobusy przeznaczone do przewozu dzieci i młodzieży (autobusy szkolne) oraz autobusy o dopuszczalnej prędkości do 100 km/h muszą spełniać dodatkowe kryteria określone w § 22 i § 23 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz.U. 2003 nr 32 poz. 262).
 

c) Bezpośrednie przygotowanie do jazdy

Przygotowanie do rozpoczęcia jazdy objmuje następujące czynności:

a) właściwe ustawienie fotela i zagłówków
Sposób regulacji ustawienia fotela kierowcy w autobusie AUTOSAN A10-10T.07.01 (AUTOSAN A1010T) pokazano na zdjęciu przedstawiającym pokrętło oraz dźwignie służące do regulacji wysokości fotela, nachylenia oparcia oraz odległości fotela od kierownicy. Podczas egzaminu na prawo jazdy kat. D należy pamiętać o tym, aby ustawienie fotela i zagłówka wyregulować przed ustawieniem lusterek i zapięciem pasów bezpieczeństwa.
Fotel powinien być tak ustawiony, aby zapewniać swobodny dostęp do przycisków na desce rozdzielczej i pedałów oraz komfort sterowania kierownicą podczas wykonywania manewrów. Zagłówek powinien być ustawiony na wysokości głowy, blisko za głową.
 
regulacja ustawienie fotela kierowcy  AUTOBUS AUTOSAN A10-10T.07.01 A1010T egzamin na prawo jazdy kat. D
 
b) właściwe ustawienie lusterek
Lusterka zewnętrzne kierowcy ustawiane są elektrycznie. Przyciski do regulacji lusterek znajdują się po lewej stronie fotela kierowcy, obok przycisków służących do otwierania i zamykania drzwi. Osoba egzaminowana reguluje elektrycznie ustawienie lusterka górnego i środkowego. Lusterko dolne przeznaczone jest dla egzaminatora, który reguluje jego ustawienie w sposób mechaniczny.
Lusterka należy ustawić w następujący sposób:
- w lewym lusterku kierowca powinien widzieć lewy bok pojazdu i lewy obszar przestrzeni za pojazdem; 
- w prawym lusterku kierowca powinien widzieć prawy bok pojazdu i prawy obszar przestrzeni za pojazdem.
 
c) zapięcie pasów bezpieczeństwa
d) upewnienie się, czy wszystkie drzwi pojazdu są zamknięte