X

kwalifikacja wstępna
szkolenia okresowe
U NAS NAJSZYBCIEJ !!!
EGZAMIN EXPRESSSZYBKI KONTAKT Z NAMI
- tel. 501 831 346
Poleć znajomemu Drukuj PDF

Jesteś tutaj: Strona główna > TestyTesty egzaminacyjne

 

UWAGA! Nowe testy do egzaminu teoretycznego na prawo jazdy są już dostępne w biurze naszej Szkoły w Siewierzu, ul. Będzińska 18. Wszystkim osobom, które przygotowują się do egzaminu na prawo jazdy, a nie dysponują na razie dostępem do nowej bazy pytań egzaminacyjnych, polecamy korzystanie z dotychczas obowiązujących testów - przepisy ruchu drogowego się nie zmieniły, więc wiedza z zakresu przepisów, znajomość znaków drogowych i zasad poruszania się po drodze mogą być doskonalone również w oparciu o wykorzystywane dotychczas materiały.

Przygotowanie do egzaminu teoretycznego

- NOWE ZASADY od 19.01.2013 r.

W dniu 19.01.2013 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami, która wprowadziła wiele zmian i nowości w systemie szkolenia i egzaminowania kierowców.
 
Najwięcej zmian wprowadzono w części teoretycznej egzaminu państwowego na prawo jazdy. Przed 19 stycznia 2013 r. kandydat na kierowcę musiał podczas egzaminu teoretycznego na prawo jazdy  odpowiedzieć na 18 pytań wielokrotnego wyboru, wylosowanych z puli ok. 500 pytań.
Obecnie (od 19.01.2013 r.) egzaminowany kandydat na kierowcę odpowiada na 32 pytania losowo dobrane przez program komputerowy z bazy 3.000 pytań.
 
Podczas odpowiadania na pierwszych 20 pytań (część podstawowa egzaminu teoretycznego - tzw. baza pytań ogólnych) osoba egzaminowana ma 20 sekund na przeczytanie każdego pytania a następnie 15 sekund na udzielenie odpowiedzi na to pytanie.
 
Kolejna część egzaminu teoretycznego to 12 pytań specjalistycznych (losowanych z puli pytań opracowanych specjalnie dla danej kategorii prawa jazdy). Osoba egzaminowana ma 50 sekund na kazde pytanie specjalistyczne - na przeczytanie pytania i wybranie jednej z podanych odpowiedzi.
 
UWAGA! W nowej wersji testu (egzaminu teoretycznego) na prawo jazdy nie ma możliwości cofania się do poprzednich pytań. Nie ma też możliwości sprawdzania ani poprawiania udzielonych odpowiedzi. Do każdego pytania podane są 3 możliwe odpowiedzi - tylko jedna z nich jest prawidłowa.
 
Podczas egzaminu teoretycznego na prawo jazdy można maksymalnie uzyskać 74 punkty.               
Za każdą prawidłową odpowiedź osoba egzaminowana otrzymuje od 1 do 3 punktów (punktacja zależy od stopnia trudności pytania - ilość punktów jest przypisana do pytań z bazy egzaminacyjnej na stałe). Za odpowiedź błędną otrzymujemy 0 punktów. Nie ma punktów ujemnych za nieprawidłowe odpowiedzi.
Aby uzyskać pozytywny wynik egzaminu teoretycznego na prawo jazdy należy podczas testu zdobyć minimum 68 punktów - zasady są więc rygorystyczne, gdyż wystarczy udzielić błędnie trzy odpowiedzi (np. na 2 pytania po 3 punkty i 1 pytanie za 1 punkt) - egzamin nie zostanie wówcza zaliczony.
Czas trwania całego egzaminu teoretycznego na prawo jazdy nie zmienił się po 19 stycznia 2013 roku - test teoretyczny nadal trwa 25 minut.
 

Przygotowując się do nowej wersji egzaminu teoretycznego pamiętaj, że:

 • Podczas pierwszej tzw. ogólnej części testu, czyli przy pierwszych 20 pytaniach, masz zawsze 20 sekund na zapoznanie się z pytaniem - to wbrew pozorom naprawdę dużo czasu na przeczytanie i przemyślenie 1 pytania!
 • Wykorzystaj ten czas, aby dokładnie zapoznać sie z treścią pytania i postaraj się od razu sformułować odpowiedź (potraktuj pytanie tak, jakby Twoim zadaniem było samodzielne napisanie odpowiedzi)
 • Kiedy zobaczysz na ekranie 3 możliwe odpowiedzi, sprawdź najpierw, czy któraś z nich pasuje do Twojego pomysłu
 • Przeczytaj wszystkie odpowiedzi uważnie - na ich analizę masz 15 sekund
 • Zaznacz odpowiedź dopiero wtedy, gdy masz już przeczytane wszystkie trzy możliwe odpowiedzi
 • Pamiętaj, że prawidłowa jest tylko jedna odpowiedź - możesz ją więc wybrać poprzez wykluczenie dwóch, które wydają się być najmniej prawdopodobne
 • Podczas odpowiadania na pytanie widzisz na ekranie przez cały czas zegar, który pokazuje, ile czasu pozostało na zapoznanie się z pytaniem (20 sekund) a potem na wybranie jednej z trzech odpowiedzi (15 sekund od momentu wyświetlenia 3 możliwych odpowiedzi na ekranie)
 • Kontroluj czas przede wszystkim podczas udzielania odpowiedzi - pamiętaj, że musisz zdążyć zaznaczyć jedną odpowiedź (jeśli nie zaznaczysz nic - na pewno otrzymasz 0 punktów, a jeśli zaznaczysz przynajmniej taką odpowiedź, która wydaje Ci się prawidłowa, to zawsze jest szansa, że okaże się ona być tą właściwą)
 • Niektóre pytania są podchwytliwe, dlatego dobrze się zastanów przy udzielaniu odpowiedzi i każdą z 3 opcji wyboru analizuj oddzielnie 
 • Podczas drugiej tzw. specjalistycznej części testu, czyli przy ostatnich 12 pytaniach, masz zawsze 50 sekund (prawie minutę) na przeczytanie każdego pytania - najpierw przeczytaj ze zrozumieniem pytanie, a dopiero potem zajmij się odpowiedziami
 • Pamiętaj, że w tej części testu czas na pytanie i odpowiedź jest "wspólny" (50 sekund musi Ci wystarczyć na analizę pytania i wybranie jednej z 3 odpowiedzi)
 • W tej części testu również nie ma punktów ujemnych - jeśli brakuje Ci czasu i nie masz pewności co do prawidłowej odpowiedzi, wybierz koniecznie tę, która wydaje Ci się najlepsza - nigdy nie pomijaj pytania ani nie pozostawiaj go bez odpowiedzi!
 • Pamiętaj koniecznie o tym, że w trakcie egzaminu teoretycznego zdawanego wg nowych zasad nie możesz cofać się do poprzednich pytań, aby sprawdzić lub poprawić odpowiedzi udzielone wcześniej - dlatego koncentruj się zawsze maksymalnie na tym pytaniu, które jest akurat wyświetlone na ekranie oraz na zaproponowanych do niego odpowiedziach 

Przygotowanie do egzaminu teoretycznego

- "stare zasady" (przed 18.01.2013 r.)

zobacz też artykuł Klawiatura egzaminacyjna
Egzamin teoretyczny na prawo jazdy (dotyczy kategorii A, A1, B, B1, C, D oraz T) to test wielokrotnego wyboru składający się z 18 pytań. Aby zdać, musisz odpowiedzieć prawidłowo na co najmniej 16 pytań.
 
Przygotowując się do egzaminu teoretycznego pamiętaj, że:
 • Na rozwiązanie testu masz 25 minut – to dość dużo czasu, aby dokładnie przemyśleć wszystkie odpowiedzi
 • Stanowiska komputerowe w sali egzaminacyjnej w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego wyposażone są w specjalną klawiaturę z dużymi przyciskami – w naszej szkole możesz przećwiczyć rozwiązywanie testów z wykorzystaniem identycznego oprogramowania i klawiatury
 • Egzaminator powinien dokładnie wytłumaczyć zasady obsługi programu egzaminacyjnego przed rozpoczęciem testu
 • Egzamin to test wielokrotnego wyboru, więc prawidłowa może być jedna, dwie lub wszystkie trzy odpowiedzi
 • Niektóre pytania są podchwytliwe, dlatego dobrze się zastanów przy udzielaniu odpowiedzi i każdą z 3 opcji wyboru analizuj oddzielnie
 • W trakcie egzaminu możesz zawsze wrócić do dowolnego pytania i zmienić zaznaczone wcześniej odpowiedzi
Przygotowanie do egzaminu teoretycznego proponujemy realizować w następującej kolejności:
 
1. Rozwiązywanie testów z objaśnieniem pytań - umieszczone przy pytaniach wyjaśnienia pomogą ci zrozumieć sens odpowiedzi egzaminacyjnych, jak również zasady ruchu drogowego i  przestrzegania bezpieczeństwa na drodze. Aby skorzystać z tej opcji, wystarczy kliknąć tekst Wyjaśnienie do pytania znajdujący się pomiędzy treścią pytania a treścią odpowiedzi.
 
2. Przećwiczenie wszystkich pytań i możliwych odpowiedzi znajdujących się w zestawie egzaminacyjnym - dzięki temu nic cię nie zaskoczy podczas egzaminu. W teście otrzymasz 18 pytań wylosowanych z tego zestawu.
 
3. Przećwiczenie rozwiązywania testu w warunkach egzaminacyjnych - w tych testach otrzymujesz taki limit czasu i zestaw pytań, jak na egzaminie państwowym (25 minut, 18 pytań). Po zakończeniu testu otrzymasz wynik testu oraz podsumowanie wszystkich pytań z możliwością sprawdzenia każdej odpowiedzi.
 

Jeśli masz problem z jakimkolwiek pytaniem lub też podane w testach odpowiedzi budzą twoje wątpliwości,

NAPISZ DO NAS - POMOŻEMY !!!