X

kwalifikacja wstępna
szkolenia okresowe
U NAS NAJSZYBCIEJ !!!
EGZAMIN EXPRESSNie jeździj szybciej niż lata Twój Anioł Stróż
Poleć znajomemu Drukuj PDF

Jesteś tutaj: Strona główna > Z prawem jazdy kat. A po mieście - kilka praktycznych uwagZ prawem jazdy kat. A po mieście

- kilka praktycznych uwag

Jazda motocyklem po mieście, zwłaszcza przy dużym natężeniu ruchu, może być prawdziwym wyzwaniem nawet dla doświadczonego motocyklisty. Tym bardziej zachęcamy motocyklistów dopiero uczęszczających na kurs nauki jazdy oraz osoby świeżo po egzaminie na prawo jazdy kat. A do przeczytania kilku praktycznych wskazówek.

Przestrzeganie podanych poniżej zasad pozwoli uniknąć wielu przykrych niespodzianek.

  1. Uważaj na pieszych - większość z nich nie jest w stanie sobie wyobrazić, jak szybko motocykl może się poruszać po drodze. Pamiętaj też, że Ty i Twoja maszyna jesteście mniej widoczni i mniej przewidywalni dla pieszego niż np. samochód osobowy czy ciężarowy. Pieszy nie spodziewa się, że zza zakrętu czy zza innego pojazdu nagle pojawi się motocyklista.
  2. Uważaj na dzieci - zwolnij, przepuść na przejściu dla pieszych, zachowaj odpowiednią odległość przejeżdżając obok nich. Pamiętaj, że gwałtowne hamowanie może zapobiec tragedii, ale zawze stwarza niebezpieczeństwo dla motocyklisty oraz dla kierujących pojazdami jadącymi za motocyklistą.
  3. Uważaj na śliskie pułapki na jezdni - pasy na przejściu dla pieszych namalowane na jezdni są pod tym względem najbardziej zdradliwe. Nawet przy pięknej pogodzie, gdy nawierzchnia jest zupełnie sucha, pasy są pod kołami pojazdu jednośladowego wyjątkowo śliskie. Również tory tramwajowe i kolejowe, kratki ściekowe i włazy studzienek to miejsca, które motocyklista powinien omijać. 
  4. Zachowaj szczególną ostrożność przy wyprzedzaniu - zwłaszcza, kiedy wjeżdżasz motocyklem pomiędzy dwa samochody. Pamiętaj, że kierowcy w ruchu miejskim mają wewnątrz pojazdu oraz wokół niego tyle rozpraszających bodźców, że trudno im obserwować dokładnie przestrzeń wokół samochodu. Jeśli kierowca nie zdąży zauważyć nadjeżdżającego motocyklisty lub motocykl znajdzie się akurat w martwym punkcie, to nawet delikatny mimowolny ruch kierownicą samochodu może spowodować, że pojazd Cię potrąci lub zahaczy powodując utratę równowagi.
  5. Przed czerwonym światłem najlepiej zajmij motocyklem pozycję na środku pasa ruchu. Stając motocyklem przy krawędzi pasa ryzykujesz, że pojazd, który zajmie pozostałą część pasa ruchu uniemożliwi Ci swobodne ruszenie z miejsca. Dodatkowo kierowca tego pojazdu - zwłaszcza samochodu ciężarowego - może w ogóle zapomnieć, że ma z boku motocyklistę. Jeśli oba pojazdy skręcają na skrzyżowaniu nietrudno wtedy o nieszczęście - cieżarówka może Cię zahaczyć lub potrącić, a jej kierowca nawet nie poczuje, co się stało, gdyż w ogóle nie zdawał sobie sprawy, że motocykl wykonuje równolegle z nim manewr skrętu.   
  6. Kontroluj prędkość - z prawem jazdy kat. A musisz zdawać sobie sprawę, że dla innych użytkowników drogi jesteś po pierwsze mniej widoczny, po drugie mniej przewidywalny (nie spodziewają się, że nagle obok nich a za moment przed nimi pojawi się motocyklista), a po trzecie - niestety również mniej groźny. W kolizji z samochodem, a tym bardziej cieżarówką, motocyklista ma zawsze mniejsze szanse na wyjście z wypadku bez szwanku.