X

kwalifikacja wstępna
szkolenia okresowe
U NAS NAJSZYBCIEJ !!!
EGZAMIN EXPRESSO ludziach posiadających samochód nie powinno mówić się zmotoryzowani tylko skołowani.
Poleć znajomemu Drukuj PDF

Jesteś tutaj: Strona główna > NOWE ZASADY W PIGUŁCE - SZKOLENIE I EGZAMINOWANIE KANDYDATÓW NA KIEROWCÓWSZKOLENIE I EGZAMINOWANIE KANDYDATÓW NA KIEROWCÓW

- NOWE ZASADY od 19.01.2013 r. w pigułce

W dniu 19 stycznia 2013 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami, która wprowadziła wiele zmian w systemie szkolenia i egzaminowania kierowców.
Obowiązujące od 19.01.2013 przepisy  wprowadzają między innymi:
  • nowe kategorie prawa jazdy (nie funkcjonujące wcześniej w Polsce kategorie AM oraz A2)
  • nowe zasady przeprowadzania egzaminów praktycznych na prawo jazdy kat. A, A1
  • nowe zasady przeprowadzania egzaminów teoretycznych na prawo jazdy wszystkich kategorii
  • elektroniczny obieg dokumentów i konieczność korzystania z elektronicznego PROFILU KANDYDATA NA KIEROWCĘ (PKK)
 
Wiele zmian wprowadzono w części teoretycznej egzaminu państwowego na prawo jazdy. Przed 19 stycznia 2013 r. kandydat na kierowcę musiał podczas egzaminu teoretycznego na prawo jazdy  odpowiedzieć na 18 pytań wielokrotnego wyboru, wylosowanych z puli ok. 500 pytań.
Obecnie (od 19.01.2013 r.) egzaminowany kandydat na kierowcę odpowiada na 32 pytania losowo dobrane przez program komputerowy z bazy 3.000 pytań.
 
Podczas odpowiadania na pierwszych 20 pytań (część podstawowa egzaminu teoretycznego - tzw. baza pytań ogólnych) osoba egzaminowana ma 20 sekund na przeczytanie każdego pytania a następnie 15 sekund na udzielenie odpowiedzi na to pytanie.
 
Kolejna część egzaminu teoretycznego to 12 pytań specjalistycznych (losowanych z puli pytań opracowanych specjalnie dla danej kategorii prawa jazdy). Osoba egzaminowana ma 50 sekund na kazde pytanie specjalistyczne - na przeczytanie pytania i wybranie jednej z podanych odpowiedzi.
 
UWAGA! W nowej wersji testu (egzaminu teoretycznego) na prawo jazdy nie ma możliwości cofania się do poprzednich pytań. Nie ma też możliwości sprawdzania ani poprawiania udzielonych odpowiedzi. Do każdego pytania podane sa 3 możliwe odpowiedzi - tylko jedna z nich jest prawidłowa.
  
Podczas egzaminu teoretycznego na prawo jazdy można maksymalnie uzyskać 74 punkty.               
Za każdą prawidłową odpowiedź osoba egzaminowana otrzymuje od 1 do 3 punktów (punktacja zależy od stopnia trudności pytania - ilość punktów jest przypisana do pytań z bazy egzaminacyjnej na stałe). Za odpowiedź błędną otrzymujemy 0 punktów. Nie ma punktów ujemnych za nieprawidłowe odpowiedzi.
Aby uzyskać pozytywny wynik egzaminu teoretycznego na prawo jazdy należy podczas testu zdobyć minimum 68 punktów - zasady są więc rygorystyczne, gdyż wystarczy udzielić błędnie trzy odpowiedzi (np. na 2 pytania po 3 punkty i 1 pytanie za 1 punkt) - egzamin nie zostanie wówcza zaliczony.
Czas trwania całego egzaminu teoretycznego na prawo jazdy nie zmienił się po 19 stycznia 2013 roku - test teoretyczny nadal trwa 25 minut.