X

kwalifikacja wstępna
szkolenia okresowe
U NAS NAJSZYBCIEJ !!!
EGZAMIN EXPRESS



Musisz być cały czas w ruchu. Przecież jeszcze żaden pies nie obsikał jadącego samochodu.

Dodano: 15.07.2013, 03:00

SEZON WAKACYJNY ROZPOCZĘTY!

Na co zwrócić uwagę wyruszając samochodem w podróż wakacyjną

  • Stan dróg i utrudnienia związane z remontem odcinków.

W kalendarzu, jak i w prognozie pogody sezon. Jakość dróg w Polsce z biegiem czasu polepsza się, ale nadal pozostawia wiele do życzenia. Według danych GDDKiA w najgorszym stanie technicznym znajduje się:
Droga krajowa nr 19 (łącząca aglomerację białostocką, lubelską oraz rzeszowską).
Droga krajowa nr 17 (przebiegająca przez woj. Mazowieckie i lubelskie). 
Droga krajowa nr 91 (łączy Gdańsk z Toruniem, Kowal z Łodzią oraz Głuchów z Częstochową). 
Droga krajowa nr 11 (biegnie na linii Kołobrzeg – Poznań - Bytom). 
Droga krajowa nr 22 (przebiega od granicy z Niemcami w Kostrzynie do granicy z Rosją w Grzechotkach). 
Droga krajowa nr 12 (przecina Polskę równoleżnikowo od granicy z Niemcami w Łęknicy do granicy z Ukrainą w Dorohusku-Berdyszczach). 

  • STAN TECHNICZNY auta !!! 

Najbezpieczniejszym  rozwiązaniem jest sprawdzenie stanu technicznego samochodu. Taki przegląd trwa raptem parę minut, a jego wykonanie uchroni nas przed zatrzymaniem się na środku drogi z dala od domu.

  • Poza granicami – niezbędne dokumenty.

Strefa Schengen, pozwala na swobodne przekraczanie granic lądowych. Będąc na terytorium innego państwa strefy Schengen musimy posiadać ważny dokument potwierdzający naszą tożsamość - paszport lub dowód osobisty (nie wystarczą prawo jazdy, legitymacja studencka czy szkolna). Dotyczy to także dzieci. Krajowy dokument prawa jazdy uprawnia do prowadzenia pojazdu w większości państw europejskich (W Albanii międzynarodowe)-takie prawo jazdy otrzymujemy  w wydziale komunikacji właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania, na podstawie posiadanego obecnie dokumentu prawa jazdy. Jest ono ważne 3 lata.

  • Zmiany w OC!

W następujących krajach Zielona karta nie jest nam potrzebna: państwa Unii Europejskiej, Norwegia, Islandia, Liechtenstein, Szwajcaria, Chorwacja, obszar Wysp Normandzkich, wyspy Man, Gibraltaru, Wysp Owczych, Monako i San Marino. Wystarczy posiadać polskie tablice rejestracyjne informujące, iż właściciel auta ma ważne ubezpieczenie OC.

  • Procenty...

Letnia atmosfera sprzyja zapomnieniu  - przypominamy, że każdy kraj UE ma swoje normy określające dopuszczalny poziom alkoholu we krwi :
Austria – 0,5 promila; Czechy – 0 promila; Finlandia – 0,5 promila; Francja – 0,5 promila; Grecja – 0,5 promila; Luksemburg – 0,8 promila; Polska – 0,2 promila; Rosja – 0 promila; Szwecja – 0,2 promila; Węgry – 0 promila; Wielka Brytania – 0,8 promila.

Warto wspomnieć, że planując wyjazd w towarzystwie czworonoga, pamiętajmy, że nasz pupil znosi go o wiele gorzej niż my. Należy pamiętać o stałym dostępie do powietrza i wody, oraz o odpowiednim przygotowaniu pojazdu do transportu zwierząt.

Powrót do AKTUALNOŚCI