X

kwalifikacja wstępna
szkolenia okresowe
U NAS NAJSZYBCIEJ !!!
EGZAMIN EXPRESS



Japończycy mają wyrafinowaną metodę szmuglowania stali do USA. Malują ją, montują cztery koła i nazywają całość samochodem. Henry Ford

Dodano: 22.03.2016, 10:01

Nowe zdjęcia do prawa jazdy - już nie wystarczy lewe ucho

Jak teraz ma być wykonane zdjęcie do prawa jazdy?

zdjęcie do prawa jazdy

Nowe wymagania w skrócie:

1. Zdjęcie wykonane w pozycji frontalnej, a nie z widocznym lewym półprofilem.

2. Obowiązkowo jasne tło fotografii.

3. Obowiązkowo widoczne barki fotografowanej osoby. Zdjęcie ma pokazywać wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków.
4. 70–80% zdjęcia musi wypełniać obraz twarzy.

5. Fotografia nie może być wykonana wcześniej niż 6 miesięcy przed składaniem wniosku o wydanie prawa jazdy/pozwolenia.

6. Zdjęcie musi pokazywać wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice. Możliwość dostarczenia zdjęcia w okularach z ciemnymi szkłami, jeżeli osoba ma wrodzoną lub nabytą wadę narządu wzroku.

7. Możliwość dostarczenia zdjęcia w nakryciu głowy wynikającego z zasad wyznania. W takim przypadku konieczne jest jednak, by była widoczna cała twarz fotografowanej osoby. Kandydat na kierowcę musi też w takim przypadku dostarczyć zaświadczenie o przynależności do wspólnoty wyznaniowej zarejestrowanej w Rzeczypospolitej Polskiej.

8. Możliwość dostarczenia zdjęcia w formie cyfrowej na zewnętrznym nośniku danych.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 lutego 2016 r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz.U. 2016 poz. 231) wprowadza nowe, obowiązujące od dnia 25 lutego 2016 r., wymogi dotyczące fotografii dostarczanej wraz z wnioskiem o wydanie prawa jazdy.

Zgodnie z treścią rozporządzenia osoba ubiegająca się o prawo jazdy lub pozwolenie składa do właściwego organu wydającego prawo jazdy lub pozwolenie m.in.

" (...) kolorową fotografię o wymiarach 35 × 45 mm, wykonaną na jednolitym jasnym tle, mającą dobrą ostrość oraz odwzorowującą naturalny kolor skóry, obejmującą wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70–80% fotografii, pokazującą wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, i przedstawiającą osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami; fotografia powinna być wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku; osoba z wrodzonymi lub nabytymi wadami narządu Dziennik Ustaw – 3 – Poz. 231 wzroku może załączyć do wniosku fotografię przedstawiającą ją w okularach z ciemnymi szkłami; w takim przypadku do wniosku załącza się również orzeczenie o niepełnosprawności osoby do 16 roku życia lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności osoby, która ukończyła 16 lat, z powodu wrodzonej lub nabytej wady narządu wzroku, wydane zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721, z późn. zm.4)); osoba nosząca nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania może załączyć do wniosku fotografię przedstawiającą ją w nakryciu głowy, o ile wizerunek twarzy jest w pełni widoczny – w takim przypadku do wniosku załącza się zaświadczenie o przynależności do wspólnoty wyznaniowej zarejestrowanej w Rzeczypospolitej Polskiej; dopuszcza się załączanie zdjęcia wykonanego techniką cyfrową zapisanego na zewnętrznym nośniku danych;

(...)"

Obowiązujące wcześniej przepisy wymagały jedynie, aby zdjęcie spełniało następujące kryteria:

"Zdjęcie powinno przedstawiać osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami. Głowa musi być ustawiona tak, aby było widać lewy półprofil z widocznym lewym uchem. Twarz musi być równomiernie oświetlona."

Powrót do AKTUALNOŚCI